34th Nottingham Chess Congress

The entry was up from 142 to 148, despite the clashes with various junior events. My thanks to Neil Graham and John Swain for controlling, Malti Maini and Sangeeta Sudarshan for refreshments and the ever helpful staff of the High School.

Robert Richmond

Results

Open


PosNameClubGradeScore
1=Mark HebdenLittlethorpe2364 (£150)
William JonesLewisham1624 (£150)
Peter HempsonSheffield1594 (£150)
4=Ankush KhandelwalAshfield1933½ (Junior Prize)
Alan ByronWigston1773½ (U180 GP £15)
Richard TrumanWest Bridgford1653½ (U180 GP £15)
7Robert ShawHigh Peak1883
Martin BurrowsWigston1783
9=Don MasonShipley198
Paul CumbersGrantham188
Nicholas WalkerWest Bromwich170
John RobinsonBraunstone168
Richard WebsterAshfield160
Rajan Ganger136
15=Philip BriggsTamworth1852
David CoatesGrantham1672
Peter MercsGambit1652
Derek JarvisBreadsall1582
19=Robert EamesHackney207
Brian ThompsonWest Bridgford148
Gary CorcoranBradford118
22Scott Edwards901
23Moin UddinWest Bromwich109½

Major (U160)


PosNameClubGradeScore
1=Brandon ClarkeLittlethorpe1474 (£103.33)
Raymond WynarczykNorthumberland1464 (£103.33)
Edward Keogh1344 (£103.33)
4=Richard BryantTelepost1593½ (Senior Prize)
Vincent NaanE158
Alex CombieNewark151
7=Raymond GambleSpondon1523
Daniel Broughton1123 (U140 GP £30)
9=S Golam AliSouth Birmingham152
Ivan DavidGranthamE150
 Mike Doran Worley141
Graeme Jennings Navigation141
Phil Bull West Bromwich139
John Collins West Notts 137
Carl HealdMorecombe137
Alan Ruffle Birmingham131
Phil Court Navigation131
18=Nigel HolroydPeterborough1532
 Samuel Milson Louth1412
Robert Dean Pudsey1342
Mark Radford Navigation1262
 Carl Gartside High Peak 1242
Maurice HillNomads1242
James Thomson  1202
25=Robert Clegg Huddersfield136
 Mark Carter Spondon131
Dean Hartley Amber Valley 131
28Pavel Ondrejka Rugby1431
29Jonathan Wright London137½

Intermediate (U130)


PosNameClubGradeScore
1Janos WagenbachMansfield122
2=Nick LondonRadcliffe & Bingham1184
Karl PotterSpinney Hill1294
Andrew SmithTamworth1044
5=Stephen ChadawayOlton1173½ (Senior Prize)
Phil Morgan Ashfield119
Robert Taylor Ashfield127
Eric Williamson West Nottingham 1113½ (U115 GP)
9=Graham Booley Littlethorpe1273
Stan Cranmer Ashfield1283
Richard Edwards Gambit1263
Graham Gibson GambitE1163
Evie Hollingworth SASCA1083
Terry Lavelle West Bridgford 973
Ben Mason Grantham1133
George Murfet Radcliffe & Bingham 1173
Barry Redburn Radcliffe & Bingham 1033
Keith Roper Gambit1123
Stephen Thacker West Nottingham 1113
20=David Buckell Pendle112
Richard Desmedt Wombwell129
Lawrence Hayden Ashby125
Gary HopkinsonGambit101
Predeep Nehra West Nottingham102
David Walshaw Jesmond101
26=Keith Brameld Navigation1252
Ron Harrison Belper962
Neil HomerUG2
Anuurai Sainbayer EalingUG2
Robert Willoughby West Nottingham 1122
Dennis Wright Barnet1272
Ray Sayer Ashfield992
33=Farshad Ai Phoenix127
Jamie AdcockReading124
John Buttery Radcliffe & Bingham75
Marcel Taylor Radcliffe & Bingham121
Roger Walker Belper114
38=Peter Bending Cheltenham1081
Andre Cockburn Derby1051
Nathaniel Paul Coddon651
41 Anthony Robinson Braunstone 115 ½

Minor (U100)


PosNameClubGradeScore
1=Mick HarperGambit99
Saeed Hassani PhoenixUG
3=Nathan AtkinsSpondon994
David Reynolds Ashby944
Michael Zhang West Nottingham 964
6=Allan Brown Gambit983½ (Senior Prize)
Chris Cumbers Grantham853½ (Senior Prize)
David Dunne Navigation91
Peter Gorecka-MarshallGambit90
Lukasz Kacprzak NavigationUG
Mark Kirtley GambitUG
Ross MackayWest Nottingham 663½ (U80 GP)
Peter MellorCodden853½ (Junior Prize)
Chris Sargeant University95
David Scorer Pendle89
16=Peter Brace Spondon563
Arun Maini West Nottingham 713
David Murchie Southampton883
Russell O'Brien West Nottingham UG3 (U60 GP)
Paul Todd Ashfield743
21=Amber Carter Red Admiral UG
Andrew CarterRed Admiral UG
Sam Doran Warley Quimborne UG
William Egan UG
John McKeonMilton Keynes 95
Amy Milson Louth64
Neil Milson Louth61
Alan Stokes East Cheshire 71
Andrew Sutton Navigation73
Ronald Watson GambitE65
Neel Kothari West Nottingham 51
32=Gregory Bailey Netherton802
Steve Baker Radcliffe & Bingham UG2
Louise Brace SpondonUG2
Matthew Claypole CheltenhamE322
Tracey Clegg West Nottingham 762
Ken Heath Gambit622
Ben Hobson Gambit972
Dean Madden Spondon562
Sean McDonald Leeds Junior UG2
Joseph Morrison Eccleshall812
Paul Munro RushallUG2
Jim Waddington Bolton752
44=John Eddershaw Dormer69
Martin Gibson Spondon52
Ian Morrell Belper39
Raghav Sudarshan UG
48=Charlotte Attwood Radcliffe & Bingham 661
Ken Cairney Navigation461
Mike Falgate Radcliffe & Bingham 561
Arjun Nehra West NottinghamUG1
David Smith Tamworth141
53=Douglas Bramley Spondon93½
Rahul Jassi UG½
Rohan Kothari West Nottingham UG½